Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Sonety Krymskie” - charakterystyka Pielgrzyma, bohatera Sonetów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Sonety Krymskie” to cykl osiemnastu utworów, które powstały podczas pobytu Adama Mickiewicza w Rosji. Kilkukrotnie odwiedził wtedy Krym, gdzie dane było mu oglądać niesamowitą, wręcz magiczną przyrodę. W wielu utworach pojawia się Pielgrzym, postać wędrowca, który poznaje nowe, tajemnicze rejony.

Bohater jest postacią bardzo silnie związaną z ojczyzną. Świadectwo tego możemy odnaleźć w utworze zatytułowanym właśnie „Pielgrzym”. Docenia on piękno egzotycznego Krymu, jednak cenniejsza i bliższa jego sercu okazuje się utracona Litwa. Wielokrotnie nawiązuje on do ojczyzny, co oznacza, że jego myśli wciąż koło niej krążą. Jego sytuacja jest o tyle szczególna, że nazywa się Pielgrzymem, chociaż jego wędrówka tak naprawdę nie ma żadnego celu. Jednak jeśli przyjrzymy się jej bliżej, możemy uznać, iż jego zamiarem jest odnaleźć pierwiastek ojczyzny w każdym z odwiedzanych miejsc.

Uderzająca jest jego ciekawość. Ujawnia się ona w sonecie „Droga nad przepaścią w Czufut-Kale”. Pomimo ostrzeżeń Mirzy, decyduje się on spojrzeć w głąb otchłani. Dostrzega tam coś na tyle tajemniczego i niezwykłego, że nie jest w stanie opisać tego słowami z żadnego języka. W swojej podróży pragnie zdobyć jak najwięcej...

Podobne wypracowania