Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opis obrzędu dziadów w cmentarnej kaplicy - „Dziady” cz. II Adama Mickiewicza

W II części „Dziadów” Adam Mickiewicz przedstawił przebieg dawnego obrzędu, mającego na celu przywołanie duchów zmarłych i udzielenie im pomocy w osiągnięciu zbawienia. Obrzęd ten wywodzi się z czasów pogańskich i mimo obiekcji przedstawicieli kościoła, dotrwał do czasów Mickiewicza. Z czasem, gdy Litwa została schrystianizowana, rytuał zaczął stopniowo nabierać innego charakteru. Symbole religijne przeniknęły do pogańskiego obrządku, zaklęcia pomieszały się z modlitwami. Guślarz wykonuje pogańskie rytuały, podpala zioła, rozdaje duchom jedzenie, a jednocześnie zaklina dusze na „Pański krzyż” i obiecuje pacierze.

Mickiewicz odtwarza przebieg obrzędu z jego tajemniczym nastrojem i symbolicznymi zaklęciami. Całej ceremonii przewodzi Guślarz, to on przywołuje i odpędza duchy, przepowiada im przyszłość i pyta o możliwość pomocy. On też poucza zebranych, co mają robić. Najpierw każe zamknąć drzwi i pogasić wszelkie lampy i świece. W kaplicy ma być zupełnie ciemno, nawet blask księżyca nie może docierać do środka, ponieważ w oknach powieszono całuny. Ciemność i bliskość cmentarza nadają całemu zdarzeniu charakter groźny i tajemniczy. Nastrój ten potęguje chór, powtarzający słowa:

„Ciemno wszędzie,...

Podobne wypracowania