Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stendhal - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mało kto wie, że za pseudonimem Stendhal, krył się człowiek o nazwisku Marie-Henry Beyle i że w jego młodości nic nie wskazywało na późniejszą znakomitą karierę literacką; jako dziecko fascynował się on przedmiotami matematycznymi. Jednak historia pokazała, że lubi mieszać ludziom szyki. Z matematyka i wojskowego wyrósł jeden z najwybitniejszych francuskich pisarzy doby realizmu.

Generalnie rzecz biorąc, to właśnie Stendhal obok Honoriusza Balzaka był prekursorem realizmu w literaturze. Kierunek ten zakładał, że pisarz powinien dokładnie poznać opisywane przez siebie w powieściach środowisko. W tym celu zobowiązany był odwiedzać miejsca, których opis miał zawrzeć w swojej książce, przeprowadzać badania środowiskowe, łącznie z rozmowami z ludźmi i empirycznym doświadczaniem interesujących elementów rzeczywistości. Książka powinna więc jak najwierniej przedstawiać stan faktycznie istniejący. Kolejną ważną dla realistów rzeczą było spojrzenie generalizujące, uogólniające. Zajmować się oni mieli szerokimi problemami społecznymi i kwestiami dotyczącymi jak największej ilości ludzi. Pojedyncze przypadki skomplikowanych i niespotykanych problemów nie interesowały tych pisarzy.

Realista chce pisać o społeczeństwie dla społeczeństwa....

Podobne wypracowania