Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bracia Grimm „Kopciuszek” - charakterystyka Kopciuszka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kopciuszek jest tytułową bohaterką baśni braci Grimm. Poznajemy ją, gdy traci matkę i zostaje półsierotą.

Dziewczynka jest piękna i delikatna, o czym świadczy zachwyt królewicza jej osobą. Jest oczarowany nieznajomą do tego stopnia, że postanawia odnaleźć ukochaną mimo ciągłych ucieczek. Na balu, który zorganizowano w zamku, sierota wygląda olśniewająco, ubrana jest w złotą suknię i srebrne trzewiczki. Czarodziejskie drzewo podlewane łzami wyczarowuje dla dziewczynki takie kosztowności. Jednak na co dzień Kopciuszek ubiera się w łachmany i drewniane buty. Sypia na kominie, przysypuje się popiołem, dlatego nieustannie jest brudna i zasmolona, czemu zawdzięcza swój przydomek.

Bohaterka baśni jest bardzo wrażliwa i dobra. Cierpi po śmierci ukochanej matki, każdego dnia wylewa łzy nad jej grobem. Mimo niesprawiedliwości jaka dotyka ją w domu rodzinnym, nie czuje żalu do ojca, nie obwinia go o swój los. Wręcz przeciwnie, znosi go pokornie i posłusznie wypełnia rozkazy macochy i przybranych sióstr. Jest cierpliwa i wytrwała, codziennie sprząta, gotuje, usługuje rodzinie. W dzień wielkiego balu czesze swoje siostry i szykuje je do wyjścia. Świadczy to o jej pracowitości oraz odpowiedzialności. Sumiennie i starannie wypełnia swoje obowiązki, chociaż czuje się pokrzywdzona.

W przeciwieństwie do swoich nowych sióstr nie jest chciwa ani próżna. Gdy ojciec wybiera się na jarmark, dziewczynka prosi jedynie o gałązkę, która jako pierwsza trąci ojcowski kapelusz. Natomiast rodzeństwo oczekuje pięknych sukien i kosztownych pereł. Bardzo ważną cechą Kopciuszka jest skromność. Sierota ucieka z balu przed księciem, chociaż jest piękna. Nie czuje się lepsza, mimo że tak wspaniały młodzieniec zakochał się w niej. Kiedy królewicz chce przymierzyć dziewczynce zgubiony pantofelek, ona nieśmiało wchodzi do izby i grzecznie kłania się chłopcu.

Za dodatkową zaletę Kopciuszka uważam jej niezwykły związek ze światem przyrody. Bohaterka przyjaźni się gołębiami i turkawkami, które pomagają jej w wypełnianiu obowiązków, mały ptaszek żyjący na cmentarzu spełnia życzenia, a drzewo rośnie podlewane łzami. Tylko ktoś o dobrym sercu może być tak związany z naturą, zwierzęta bowiem ufają szlachetnym ludziom.

Moim zdaniem Kopciuszek jest postacią pozytywną. Mimo cierpienia, które dziewczynka musiała znosić pozostała dobra i uczciwa. Nie straciła wiary we własne marzenia. Bardzo podziwiam bohaterkę za to, że pokonała trudności i odnalazła szczęście i miłość.

Podobne wypracowania