Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anglikanizm - zasady, cechy, charakterystyka

anglikanizm, chrześcijaństwo, reformacja, Wielka Brytania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kwestia powstania kościoła anglikańskiego ściśle wiąże się z osobą Henryka VIII – króla Anglii w latach 1509-1547. Władca ten, w początkowym etapie swojego panowania, był wielkim przeciwnikiem Lutra, za co otrzymał od papieża tytuł „obrońcy wiary”.

Tym niemniej, gdy stolica apostolska odrzuciła jego prośbę o unieważnienie małżeństwa z Katarzyną Aragońską, która nie była w stanie dać mu męskiego potomka, Henryk VIII podjął decyzję o zerwaniu kontaktów z hierarchia rzymską. Nałożenie przez papieża ekskomuniki na króla jedynie przyspieszyło rozłam. W roku 1534 angielski parlament przy poparciu prymasa Thomasa Cranmera ogłosił niezależność kościoła Anglii od Rzymu. Od tej pory zwierzchnictwo Kościoła należało do króla, który na mocy Aktu Supremacji był „głową Kościoła anglikańskiego”. Jednocześnie zatwierdzono małżeństwo władcy z Anną Boleyn.

Zdecydowana większość społeczeństwa opowiedziała się po stronie Henryka VIII; przeciwników zazwyczaj ścinano (m.in. Thomasa Morusa autora „Utopii”). Ponadto zatwierdzono konfiskatę dóbr pomniejszych klasztorów, inne opodatkowano. Prześladowania te miały się z czasem nasilać. W drugiej połowie lat 30-tych wybuchały powstania,...

Podobne wypracowania