Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Potop szwedzki (1655-1660) - przebieg

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na przełomie 1654 i 1655 r. senatorowie zabiegali o wysłanie do Szwecji poselstwa - wspominano nawet o zaproponowaniu sojuszu przeciwko Rosji. Rzeczpospolita była dodatkowo zajęta walką z Kozakami i pojawiły się głosy, mówiące o ustępstwach i próbie pozyskania Szwedów. Jan Kazimierz pozostawał głuchy na sugestie, dodatkowo zaprotestował przeciwko objęciu przez Karola Gustawa tronu szwedzkiego, zgłaszając swoje pretensje do korony skandynawskiej. Ostatecznie poselstwo zostało wysłane, ale nie przyniosło jakichkolwiek rezultatów, a dodatkowo obnażyło próbę króla, by wygrać własne interesy.

Karol X Gustaw pretensje Jana II Kazimierza wykorzystał jako pretekst do wypowiedzenia Rzeczpospolitej wojny w roku 1655. Karolowi Gustawowi zależało na uzyskaniu jak największego dostępu do Morza Bałtyckiego i zbudowaniu wokół niego imperium szwedzkiego (z Bałtykiem jako wewnętrznym morzem Szwecji), w czym przeszkadzała mu obecność na tych terenach zarówno Polski, jak i Rosji oraz Danii. Armia szwedzka dopiero co zakończyła poprzednią wojnę, była zmobilizowana i świetnie wyszkolona. Wkraczając w roku 1655 na teren Rzeczpospolitej Karol Gustaw mógł liczyć na część poddanych Jana Kazimierza, którzy byli mu niechętni. Po...

Podobne wypracowania