Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Afryka w XIX wieku - ekspansja kolonialna

kolonizacja, Afryka, opracowanie, Leopold II

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W XIX wieku niemal cały Czarny Ląd znalazł się w rękach Europejczyków. Dokonywali eksploatacji kraju, wywożąc kruszce i surowce, korzystając przy tym z pracy rodzimych mieszkańców, traktowanych zresztą jak towar i sprzedawanych poza kolonie. Jeszcze przed początkiem wieku problemem niewolnictwa zainteresowała się rewolucja francuska, a z początkiem XIX wieku reszta państw. Dążono do zaprzestania handlu ludźmi (w drugiej połowie XIX wieku już tylko część południowa Stanów Zjednoczonych będzie stanowiła od tego wyjątek).

W celu omówienia afrykańskiej kwestii, w roku 1876, król belgijski Leopold II zwołał zjazd mocarstw. Wynikiem zjazdu było powołanie do życia Międzynarodowego Towarzystwa Afrykańskiego, mającego badać ląd i dążyć do jego cywilizacji - w rozumieniu europejskim. Leopold wyłożył pieniądze na ekspedycje Henry'ego Stanleya w stronę Konga, który to zajmował kolejne ziemie afrykańskie, powołując się na prawa Towarzystwa. Spowodowało to sprzeciw mocarstw, bowiem Belgia zaczęła zdobywać coraz większe obszary Afryki - Leopold II uważał Kongo za własność belgijską, czego w praktyce nie zmieniły nawet postanowienia berlińskiej konferencji, obradującej od listopada 1884 roku do lutego roku kolejnego.

Od lat 50 XIX wieku...

Podobne wypracowania