Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zagrożenie zewnętrzne w czasie rozbicia dzielnicowego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Podział państwa polskiego na dzielnice, jaki dokonał się po śmierci Bolesława Krzywoustego, pociągnął za sobą bardzo poważne konsekwencje zarówno w sferze wewnętrznej, jak i międzynarodowej. Rozbicie jednolitości i decentralizacja były jednoznaczne ze sporym osłabieniem militarnym. Źródłem zagrożeń nie miały być jednak państwa ościenne - Ruś Kijowska, Czechy czy monarchia węgierska, te borykały się bowiem z podobnymi trudnościami. Niebezpieczeństwem były przede wszystkim niedawno powstałe organizmy państwowe o germańskim rodowodzie. Już wymuszone przez Konrada II hołdy, składane przez walczących ze sobą Piastów, były świadectwem słabnięcia znaczenia politycznego Polski dzielnicowej. Wkrótce tego typu oznak pojawiło się znacznie więcej.

Niezwykle niekorzystne okazało się sprowadzenie w roku 1226 na ziemie polskie Krzyżaków. Pomysłodawca tego projektu, Konrad Mazowiecki nie mógł się spodziewać, że chrześcijański zakon w przeciągu kilkudziesięciu lat urośnie w siłę i zacznie zagrażać Polsce. Krzyżacy po zajęciu ziem dzisiejszej Łotwy i Estonii, skierowali swą ekspansję w kierunku Litwy i Pomorza Gdańskiego.

To ostatnie było w obrębie zainteresowań również innej potęgi – Marchii Brandenburskiej. Już w roku 1252 w rękach...

Podobne wypracowania