Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Beck - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Józef Beck przyszedł na świat 4 października 1894 r. w Warszawie. Jego rodzina miała wywodzić się od Bartholomeusa Becka – flandryjskiego marynarza – który niegdyś przybył do Polski w służbie Stefanowi Batoremu. Jego ojciec, także Józef (dziadek również nosił to imię) był prawnikiem. Za swoją działalność w tajnych organizacjach niepodległościowych i związkach pracowniczych został skazany przez władze rosyjskie na 2 lata więzienia, a także odebrano mu możliwość wykonywania zawodu.

Matką Józefa Becka była Bronisława Łuczkowska. Po narodzinach przyszłego Ministra Sprawa Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej rodzina podjęła decyzję o wyjeździe do Rygi. Stamtąd wyprowadzili się, ponieważ nie chcieli, aby władze carskie zmusiły ich do przyjęcia prawosławia (matka Becka pochodziła z rodziny unickiej). Kolejnymi przystankami okazały się Lwów i ostatecznie Limanowa. Co ciekawe, w księdze chrztów w tamtejszej parafii widnieje nazwisko Józefa Becka, a to oznacza, że został on przyjęty do kościoła katolickiego.

W nowym miejscu ojciec przyszłego ministra zajmował się pracą w Wydziale Powiatowym, a syn uczył się w krakowskim V Liceum Ogólnokształcącym. W 1912 r., kiedy uzyskał świadectwo maturalne rozpoczął...

Podobne wypracowania