Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maximilien de Robespierre - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maximilien Marie Isidore de Robespierre urodził się 6 maja 1758 w Arras, był jednym z wiodących organizatorów rewolucji francuskiej, liderem klubu jakobinów. Wywodził się z familii prawniczej. Już przodkowie jego ojca, Francois byli związani z branżą jurystyczną. Matka, Jacqueline Carraut pochodziła natomiast z prostej rodziny. Związek Robespierre’a z córką piwowara uchodził w oczach społeczeństwa za mezalians. Matka chłopca zmarła przy piątym porodzie, a ojciec, załamany takim obrotem spraw zostawił małego Maksymiliana oraz czworo jego rodzeństwa na utrzymaniu rodziny żony.

Chłopiec zdobył gruntowne podstawy wykształcenia ze wskazaniem na zasady wiary katolickiej, co nie przyniosło skutków w postaci żarliwej pobożności. Robespierre opowiadał się po stronie deizmu. Poparcie biskupa Arras zaowocowało stypendium na naukę w paryskiej szkole średniej im. Ludwika Wielkiego. Po ukończeniu liceum, udał się na studia prawnicze. Praktykował w Paryżu, jednak porzucił to stolicę i powrócił do rodzinnej miejscowości, gdzie rozpoczęła się jego kariera adwokacka.

Od 1781 roku był członkiem Akademii zajmującej się działalnością  kulturalno-filozoficzną. Już jego średnich lotów poezja cieszyła się popularnością, lecz na wyższym...

Podobne wypracowania