Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hipokrates - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hipokrates urodził się ok. 460 r. p.n.e. Pochodził z rodziny Asklepiadów, w której umiejętności medyczne były przekazywane z ojca na syna. Kiedy nabył już podstawowe umiejętności udał się w podróż, aby nadal się doskonalić. Był w Egipcie, Libii, Azji Mniejszej oraz w krainie Scytów. Podczas swojej wędrówki spotykał się z różnymi przypadkami, co nie tylko pozwalało mu sprawdzić umiejętności, ale także znacznie poszerzało jego horyzonty.

Z czasów kiedy Hipokrates żył i działał zachowało się wiele pism lekarskich. Weszły one w skład tzw. „Corpus Hippocreateum”, czyli zbioru około siedemdziesięciu (niektóre źródła podają liczbę 53) dzieł datowanych na tamten okres. Kwestią sporną jest ile z nich zostało tak naprawdę napisanych przez Hipokratesa. Badacze mają pewność co do  „Aforyzmów” (np. „Lekarz ma tylko jedno zadanie: wyleczyć chorego. Jaką drogą tego dopnie, jest rzeczą obojętną”) oraz „Prognoz koskich” (zawarta została tutaj suma wiedzy lekarskiej, jaką dysponowała starożytność).

Do Hipokratesa na stałe przylgnęło określenie „ojca medycyny”. To od jego postaci nazwana została przysięga zawierająca zasady etyczne, którą składają...

Podobne wypracowania