Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikty polsko-szwedzkie w XVII wieku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiek XVII był dla Polski okresem licznych konfliktów i nieporozumień, które zachodziły pomiędzy nią a leżącą na północy Szwecją. Nieporozumienia te powstawały na różnych płaszczyznach. Po pierwsze, oba państwa rywalizowały o Inflanty, ponadto zaś każde z nich dążyło do tego, by dominować w basenie Morza Bałtyckiego. Na to nakładały się roszczenia króla polskiego, Zygmunta Wazy, o koronę szwedzką, którą utracił na rzecz swojego stryja, Karola IX. Do tego Polska była krajem katolickim, a Szwecja protestanckim, więc całość dopełniał konflikt religijny.

W 1600 roku król Szwedzki zaatakował Inflanty, które Waza postanowił przejąć pod swoją kuratelę. Polacy nie byli przygotowani do wojny, brakowało pieniędzy na wojsko, a mimo to udało się powstrzymać pochód armii szwedzkiej. W 1601 roku pod Kockenhausen, a 4 lata później pod Kircholmem, trzykrotnie mniejsza od szwedzkiej armia Polska rozbiła przeciwnika, odnosząc druzgocące zwycięstwo. Istotnym okazał się przy tym udział ciężkiej jazdy, zwanej husarią.

Kolejne lata przyniosły Rzeczpospolitej wojny z Rosją i walki z armią turecko-tatarską, co pozwoliło Szwedom dojść aż do Dźwiny. W 1621 roku zajęli oni Rygę. Zdobycze terytorialne Szwecji zostały potwierdzone...

Podobne wypracowania