Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Janko z Czarnkowa - kronikarz

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kronikarz i podkanclerzy koronny Jan, herbu Nałęcz, urodził się około roku 1320 w Czarnkowie w Wielkopolsce, jako syn Bogumiła, starosty czarnkowskiego. Matka nieznana. Po skończonych studiach w zakresie prawa rozpoczął karierę kościelną na dworze biskupa z Wiślicy, któremu służył jako dyplomata w poselstwach do Awinionu. Z czasem został nominowany na godność archidiakona gnieźnieńskiego, zastępując Jana z Buska, do którego odwołania prawdopodobnie wydatnie się przyczynił. Około roku 1360 związał się kancelarią królewską Kazimierza Wielkiego, w której w latach 1366-1371 był nawet podkanclerzym.

Od początku swojej aktywności politycznej blisko współpracował z królem Kazimierzem Wielkim, któremu oprócz błyskawicznej kariery zawdzięczał także liczne uposażenia i beneficja kościelne. Jego pozycja uległa znaczącemu osłabieniu po śmierci swojego protektora w roku 1370, ponieważ Jan z Czarnkowa, jako stronnik Kaźka Słupskiego gorąco sprzeciwiał się andegaweńskiej sukcesji w Krakowie. Ostatecznie w wyniku wcześniejszych porozumień zmarłego króla z Węgrami władzę nad Królestwem Polskim przejął Ludwik Węgierski a Jan z Czarnkowa oskarżony o udział w spisku, którego przedmiotem była m. in. kradzież insygniów...

Podobne wypracowania