Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Irlandia w XIX w.

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Początek XIX wieku rozpoczął się dla Irlandii wcieleniem jej do Wielkiej Brytanii - 1 stycznia 1801 roku. Proces ten został nazwany unią. Anglia, Walia, Szkocja oraz Irlandia od tego czasu stały się Zjednoczonym Królestwem. Unię udało się zawrzeć Anglikom poprzez obietnice równouprawnienia katolików z protestantami, ale Wielkiej Brytanii nie zależało na poprawieniu losu zielonej wyspy. Irlandczycy myśleli też o kolejnym powstaniu.Liczono nawet na Napoleona w tej mierze, ale nie przyniosło to większych skutków. Pomoc ze strony francuskiej miała miejsce natomiast chwilę wcześniej, ale i ona nie dała rezultatów.

W wieku XVIII Francuzi próbowali lądować w Irlandii, a to dzięki misji Wolfe Tone’a. Wcześniej miała miejsce sławna przysięga na górze Cave w Belfescie, gdzie Tone i jego przyjaciele zobowiązali się, ze będą walczyć aż do odzyskania przez Irlandie niepodległości. W końcu  grudnia 1796 roku Tone płynął już z flota francuską ku Irlandii. Z pomocą mięli przyjść Hiszpanie, ale zawiedli. Nie powiodło się również z Holandią, gdyż 11 października 1797 roku Anglicy rozbili flotę holenderską pod Duncan i cała wyprawa musiała zawrócić.

W roku 1803 miało miejsce nieudane powstanie Roberta Emmeta,...

Podobne wypracowania