Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Wieniawski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Henryk Wieniawski czasami porównywany jest do mistrza gry na skrzypcach – Niccolo Paganiniego. Jego geniusz ujawnił się już w dzieciństwie wzbudzając powszechny podziw oraz zdumienie. Wieniawski był wirtuozem gry na skrzypcach i jednym z najzdolniejszych kompozytorów polskich XX wieku.

Pochodził z rodziny żydowskiej. Jego dziadek naprawdę nazywał się Herszk Mejer Helman i mieszkał w Lublinie. Był cyrulikiem, a więc zajmował się goleniem, strzyżeniem, drobnymi pracami dentystycznymi i chirurgicznymi. Miał on syna – Wolfa Helmana – który w celu wkomponowania się w polskie środowisko, w którym mieszkał, zmienił imię na Tadeusz Wieniawski. Nazwisko przyjął od dzielnicy Lublina, w której mieszkał, a które nazywało się Wieniawa. Z zawodu był lekarzem. Ożenił się on z Reginą Wolff, która była siostrą sławnego pianisty i kompozytora – Edwarda Wolffa, który w młodości studiował razem z Fryderykiem Chopinem. Dzieckiem Reginy i Tadeusza był właśnie Henryk Wieniawski.

Od dzieciństwa on i jego dwaj bracia (Julian, który poświęcił się literaturze oraz Józef, będący wirtuozem gry na fortepianie) mieli zapewnioną artystyczną atmosferę w domu. Rodzice przyjmowali znane osobistości i sławy...

Podobne wypracowania