Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Olga Boznańska - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Olga Boznańska to polska malarka impresjonistyczna żyjąca i działająca w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku.

Przyszła na świat w 1865 roku, jako córka Eugenii Mondan (która również była malarką) i Adama Nowiny Boznańskiego. Matka uczyła małą Olgę podstaw malarstwa i rysunku, by w 1883 przekazać odpowiedzialność za rozwój jej talentu w ręce Józefa Siedleckiego i Kazimierza Pochwalskiego, na zajęcia których uczęszczała do roku 1886, kiedy to wyjechała do Monachium, gdzie tak właściwie rozpoczęła się jej kariera.

Okres monachijski obfitował przede wszystkim w studia na Wyższych Kursach dla Kobiet im. K. Baranieckiego. Boznańska chciała również uczęszczać na Akademię Sztuk Pięknych, było to jednak możliwe tylko i wyłącznie dla mężczyzn, dlatego zdecydowała się pobierać prywatne lekcje. W tym samym, 1886, roku artystka zadebiutowała w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, co później zaowocowało kilkoma wystawami w różnych europejskich miastach-Paryżu, Wiedniu, Londynie, Amsterdamie, Berlinie czy Pradze. W 1896 roku otworzyła w Monachium własną pracownię, a opiekę nad jej funkcjonowaniem i pracą malarki sprawowali w tym okresie Józef Brandt i Alfred Wierusz-Kowalski....

Podobne wypracowania