Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Olga Boznańska - biografia, życiorys

Olga Boznańska to polska malarka impresjonistyczna żyjąca i działająca w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku.

Przyszła na świat w 1865 roku, jako córka Eugenii Mondan (która również była malarką) i Adama Nowiny Boznańskiego. Matka uczyła małą Olgę podstaw malarstwa i rysunku, by w 1883 przekazać odpowiedzialność za rozwój jej talentu w ręce Józefa Siedleckiego i Kazimierza Pochwalskiego, na zajęcia których uczęszczała do roku 1886, kiedy to wyjechała do Monachium, gdzie tak właściwie rozpoczęła się jej kariera.

Okres monachijski obfitował przede wszystkim w studia na Wyższych Kursach dla Kobiet im. K. Baranieckiego. Boznańska chciała również uczęszczać na Akademię Sztuk Pięknych, było to jednak możliwe tylko i wyłącznie dla mężczyzn, dlatego zdecydowała się pobierać prywatne lekcje. W tym samym, 1886, roku artystka zadebiutowała w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, co później zaowocowało kilkoma wystawami w różnych europejskich miastach-Paryżu, Wiedniu, Londynie, Amsterdamie, Berlinie czy Pradze. W 1896 roku otworzyła w Monachium własną pracownię, a opiekę nad jej funkcjonowaniem i pracą malarki sprawowali w tym okresie Józef Brandt i Alfred Wierusz-Kowalski. Można powiedzieć, że byli niejako jej mecenasami. Rok wcześniej przekazano w jej ręce również kierownictwo Szkoły Malarskiej. Jej prace w tym okresie można było znaleźć na wystawach nie tylko monachijskich, ale też berlińskich, warszawskich czy wiedeńskich.

W 1898 Boznańska wyjechała i osiedliła się w Paryżu. Przystąpiła wtedy do różnego rodzaju ugrupowań, między innymi Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” czy Polskiego Towarzystwa Literacko-Artystycznego. Ten rok obfitował też w pierwsze poważne sukcesy malarki. Otrzymała miedzy innymi złoty medal na wystawie w Wiedniu. Dwa lata później takie samo wyróżnienie dostała także na wystawie w Londynie. Jej obrazy (a były to przede wszystkim portrety, choć Boznańska malowała również pejzaże i wnętrza) zasiliły francuskie państwowe zbiory sztuki (obrazy: „Portret panny Dygat” i „Bretonka”). Kolejne lata przyniosły kolejne nagrody, takie jak złoty medal na międzynarodowej wystawie w Monachium czy srebrne medale na wystawach w Pittsburghu i Amsterdamie. Do ważnych wyróżnień w życiu artystki należy zaliczyć też uhonorowanie Francuskiej Legii Honorowej otrzymane w 1912 roku, Grand Prix na Wystawie Światowej w Paryżu z 1937 roku oraz order Polonia Restituta z 1938 roku.

Boznańska zmarła w 1940 roku w Paryżu. 

Podobne wypracowania do Olga Boznańska - biografia, życiorys