Olga Boznańska - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Olga Boznańska to polska malarka impresjonistyczna żyjąca i działająca w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku.
Przyszła na świat w 1865 roku, jako córka Eugenii Mondan (która również była malarką) i Adama Nowiny Boznańskiego. Matka uczyła małą Olgę podstaw malarstwa i rysunku, by w 1883 przekazać odpowiedzialność za rozwój jej talentu w ręce Józefa Siedleckiego i Kazimierza Pochwalskiego, na zajęcia których uczęszczała do roku 1886, kiedy to wyjechała do Monachium, gdzie tak właściwie rozpoczęła się jej kariera.
Okres monachijski obfitował przede wszystkim w studia na Wyższych Kursach dla Kobiet im. K. Baranieckiego. Boznańska chciała również uczęszczać na Akademię Sztuk Pięknych, było to jednak możliwe tylko i wyłącznie dla mężczyzn, dlatego zdecydowała się pobierać prywatne lekcje. W tym samym, 1886, roku artystka zadebiutowała w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, co później zaowocowało kilkoma wystawami w różnych europejskich miastach-Paryżu, Wiedniu, Londynie, Amsterdamie, Berlinie czy Pradze. W 1896 roku otworzyła w Monachium własną pracownię, a opiekę nad jej funkcjonowaniem i pracą malarki sprawowali w tym okresie Józef Brandt i Alfred Wierusz-Kowalski. Można powiedzieć, że byli niejako jej mecenasami. Rok wcześniej przekazano w jej ręce również kierownictwo Szkoły Malarskiej. Jej prace w tym okresie można było znaleźć na wystawach nie tylko monachijskich, ale też berlińskich, warszawskich czy wiedeńskich.
W 1898 Boznańska wyjechała i osiedliła się w Paryżu. Przystąpiła wtedy do różnego rodzaju ugrupowań, między innymi Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” czy Polskiego Towarzystwa Literacko-Artystycznego. Ten rok obfitował też w pierwsze poważne sukcesy malarki. Otrzymała miedzy innymi złoty medal na wystawie w Wiedniu. Dwa lata później takie samo wyróżnienie dostała także na wystawie w Londynie. Jej obrazy (a były to przede wszystkim portrety, choć Boznańska malowała również pejzaże i wnętrza) zasiliły francuskie państwowe zbiory sztuki (obrazy: „Portret panny Dygat” i „Bretonka”). Kolejne lata przyniosły kolejne nagrody, takie jak złoty medal na międzynarodowej wystawie w Monachium czy srebrne medale na wystawach w Pittsburghu i Amsterdamie. Do ważnych wyróżnień w życiu artystki należy zaliczyć też uhonorowanie Francuskiej Legii Honorowej otrzymane w 1912 roku, Grand Prix na Wystawie Światowej w Paryżu z 1937 roku oraz order Polonia Restituta z 1938 roku.
Boznańska zmarła w 1940 roku w Paryżu.
Podobne wypracowania do Olga Boznańska - biografia, życiorys
- Dekolonizacja Afryki po II wojnie światowej - przyczyny, skutki
- Claudio Monteverdi - biografia, życiorys
- Ruch oporu w czasie II wojny światowej - Europejski ruch oporu w czasie II wojny światowej
- Październik 1984 - śmierć Jerzego Popiełuszki
- „Epos o Gilgameszu” i „Enuma Elisz” - kultura Mezopotamii
- Czerwoni Khmerzy - Ruch Czerwonych Khmerów
- Kształtowanie się narodów w Europie i ich wkład w historię oraz współistnienie i konflikty między państwami
- Piastowie śląscy - utracona szansa na zjednoczenie ziem polskich - opracowanie
- Jan Gutenberg - dzieła, wynalazki
- Bernard Montgomery - biografia. Ocena postaci
- Normanowie - grupa etniczna, społeczeństwo, podboje. Opracowanie
- Ustasze chorwaccy i ich ideologia
- Hector Berlioz - biografia, życiorys
- Merowingowie - charakterystyka rządów
- Asyria - Państwo asyryjskie - Państwo średnioasyryjskie
- Kolonie brytyjskie w azji w XIX wieku - Indie
- James Watt - biografia, życiorys
- Sprawa Inflant w polityce Bałtyckiej w XVI i XVII w - wojny o panowanie nad Bałtykiem
- Śmierć Stalina i jej konsekwencje - opracowanie zagadnienia
- Henryk Wieniawski - biografia, życiorys