Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Merowingowie - charakterystyka rządów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Królewska dynastia Merowingów, zapoczątkowana w I połowie V wieku przez Meroweusza, władała stale rosnącym w siłę państwem frankijskim faktycznie od roku 481, czyli od wstąpienia na tron Chlodwiga, aż do roku 751, kiedy to obalony został Childeryk III, którego zastąpił Karol Młot - prekursor rodu Karolingów. Pod jej rządami na poły barbarzyńskie, luźno związane z Rzymem, rozległe tereny Galii (dzisiejszej Francji) przerodziły się w bezsprzecznie najpotężniejsze państwo swoich czasów w tej części Europy.

Z chwilą wstąpienia na tron Chlodwiga Frankowie zyskali charyzmatycznego i ambitnego wodza, który w niedługim czasie skonsolidował wszystkie plemiona frankońskie wokół swojego tronu a także podbił sąsiednie terytoria, tj. Galię, późniejsze Alzację i Akwitanię oraz część Germanii. Kluczowym jednak wydarzeniem z okresu jego panowania było chrzest z roku 496, który to przyjęli władca oraz reprezentacja jego poddanych. Przyjęcie w poczet chrześcijańskich władców europejskich oraz uzyskanie poparcia papiestwa odegrało kluczową rolę w dalszej ekspansji Franków prowadzonych przez kolejnych władców merowińskich. W VI wieku, po śmierci Chlodwiga, państwo frankijskie zostało dodatkowo rozszerzone o...

Podobne wypracowania