Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czerwoni Khmerzy - Ruch Czerwonych Khmerów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ruch Czerwonych Khmerów korzeniami sięga lat 50. Wtedy to nieuczestnicząca w wojnie wietnamskiej ludność Kambodży stała się celem agitacji komunistycznej ze strony wojska północnowietnamskiego. Rodzima komunistyczna partyzantka wywodziła się głównie z warstwy wyższej; jej założycielami byli głównie wykształceni, nierzadko na Zachodzie, urzędnicy, którzy zawiedli się na przesiąkniętym korupcja państwie. Jednym z liderów nowego ruchu był Saloth Sar (później znany jako Pol Pot) – swego czasu uczeń J.P. Sartre'a i członek Komunistycznej Partii Francji.

Pierwszy raz grupa komunistycznych radykałów dała o sobie znać w roku 1963. Wzniecone przez nich powstanie chłopskie zostało jednak szybko stłumione przez siły rządowe. W ciągu najbliższych lat „koniunktura” polityczna miała się jednak zmienić. W 1965 książę Sihanouk zerwał stosunki dyplomatyczne, co w efekcie spowodowało oddanie się pod strefę wpływów Wietnamu Północnego. Pięć lat później książę został zmuszony do ucieczki z kraju. Zamachowcami okazali się ludzi dążący do ponownego zbliżenia z Ameryką. Armia kambodżańska rozpoczęła więc rozprawę z wszelki grupami komunistycznymi. Wojny tej nie udało się nowemu premierowi wygrać głównie...

Podobne wypracowania