Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Gutenberg - dzieła, wynalazki

Jan Gutenberg to niemiecki złotnik, drukarz moguncki, rzemieślnik i jednocześnie  twórca przemysłowej metody druku. Urodził się około 1399 roku. Był synem Else Wirich i Johensosna Gutenberga.

Błędnie uważa się go za wynalazcę ruchomej czcionki, której historia w rzeczywistości rozpoczęła się tysiąc lat wcześniej. Jednocześnie uznaje się go także za pierwszego europejskiego drukarza, co również mija się z prawdą.

O Janie Gutenbergu powiedzieć można natomiast, że stworzył pierwsze wielkie wydawnictwo książkowe w Europie. Na początku korzystał w swoim zakładzie ze znanych już wcześniej czcionek drewnianych. Później zmodyfikował czcionkę gotycką, opracował własne czcionki metalowe i gliniane. Skonstruował także aparat do odlewania czcionek, gdzie używało się wymiennych matryc. W końcu zaprojektował również własną prasę drukarską, wzorując się na innych, znanych wcześniej prasach introligatorskich.

Od 1448 roku działała w Moguncji jego drukarnia. Siedem lat później, w 1455 roku ukazała się tak zwana „Biblia Gutenberga”. Zaś w 1457 roku wydał Gutenberg „Psałterz moguncki” oraz „Duży katechizm”. Mimo swojej działalności i wynalazków, zmarł w biedzie 3 lutego 1468 roku.

Podobne wypracowania do Jan Gutenberg - dzieła, wynalazki