Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ustasze chorwaccy i ich ideologia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ustasze wyznawali ideologię faszystowską. Narodziła się ona w wielu krajach, będąc jednym ze skutków I wojny światowej. Występowała ostro przeciwko komunizmowi, zaciekłość kierując także przeciwko Żydom, którzy stawali się łatwym i wygodnym celem. Na tej bazie wytworzyły się systemy, z których najbardziej znane to Niemcy hitlerowskie, czy też Włochy Mussoliniego. Ale faszyzm równie dobrze rozwijał się w Hiszpanii, a w Polsce ideologię ten prezentował Obóz Narodowo – Radykalny. Różne było natężenie i różna skala zbrodni. Ograniczano się do ideologii, która pociągała za sobą jednak także czyny, albo wpisano faszyzm w jedno z podstawowych działań, zmierzających do fizycznej eksterminacji ludności – jak to miało w Niemczech.

Krwawą sławą okryli się Strzałokrzyżowcy na Węgrzech, których zbrodnie zostały zapisane wyraźnie na brzegach Dunaju, do którego wpadały ciała zamordowanych, gdy nie starczało wagonów, wywożących ludność żydowską do obozów koncentracyjnych. To jeden z typowych przykładów na zbrodnie oparte na jednej i tej samej ideologii. Na terenach Chorwacji wyznawali ją Ustasze. Aby rozpisać się o ich zbrodniach, należałoby wdać się w wiele drastycznych szczegółów,...

Podobne wypracowania