Ustasze chorwaccy i ich ideologia
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Ustasze wyznawali ideologię faszystowską. Narodziła się ona w wielu krajach, będąc jednym ze skutków I wojny światowej. Występowała ostro przeciwko komunizmowi, zaciekłość kierując także przeciwko Żydom, którzy stawali się łatwym i wygodnym celem. Na tej bazie wytworzyły się systemy, z których najbardziej znane to Niemcy hitlerowskie, czy też Włochy Mussoliniego. Ale faszyzm równie dobrze rozwijał się w Hiszpanii, a w Polsce ideologię ten prezentował Obóz Narodowo – Radykalny. Różne było natężenie i różna skala zbrodni. Ograniczano się do ideologii, która pociągała za sobą jednak także czyny, albo wpisano faszyzm w jedno z podstawowych działań, zmierzających do fizycznej eksterminacji ludności – jak to miało w Niemczech.
Krwawą sławą okryli się Strzałokrzyżowcy na Węgrzech, których zbrodnie zostały zapisane wyraźnie na brzegach Dunaju, do którego wpadały ciała zamordowanych, gdy nie starczało wagonów, wywożących ludność żydowską do obozów koncentracyjnych. To jeden z typowych przykładów na zbrodnie oparte na jednej i tej samej ideologii. Na terenach Chorwacji wyznawali ją Ustasze. Aby rozpisać się o ich zbrodniach, należałoby wdać się w wiele drastycznych szczegółów, warto więc wspomnieć, że dochodziło niejednokrotnie do sytuacji, w których naziści niemieccy decydowali się na ukrywanie ludzi, aby Ci nie wpadli w ręce ustaszów, bo ta śmierć była poprzedzana zazwyczaj makabrycznymi torturami.
Powyżej zostało wspomniane, że faszyzm ma zawsze swojego wroga. Analogią dla tego, czym byli dla hitleryzmu Żydzi, byli dla ustaszy wyznawcy prawosławia. Ustasze skoncentrowali się zwłaszcza na powołaniu do życia państwa, gdzie będzie dominowała jedna religia, w tym przypadku – katolicyzm. Ideologia faszystowska nigdy nie uznaje odmienności, bez względu z czego ona wynikałaby. Warto zrozumieć więc na początku tę kwestię. Hitler zanim skoncentrował się na Żydach, dążył do wyeliminowania komunistów, osób niepełnosprawnych oraz osób o odmiennej orientacji seksualnej. Ustasze dążyli do powołania do życia państwa jednopartyjnego, na czele z jednym wodzem, którego w Chorwacji miał uosabiać Ante Pavelić. Ideologia doprowadziła do czystek etnicznych, determinowanych przez preteksty religijne.
Zaczęto mordować Żydów, Cyganów, a głosząc hasło przyłączenia reszty społeczeństwa chorwackiego do jedynej, prawdziwej wiary, także wyznawców prawosławia. Prawosławie wyznawali zwłaszcza Serbowie, stąd skierowanie nienawiści ku konkretnej religii było tożsame z chęcią eksterminacji ludności, uważanej za wrogą Chorwatom. Amerykański wywiad obliczył, że po uzyskaniu władzy przez Pavelicia, i powołaniu Niepodległego Państwa Chorwackiego, miało zostać wymordowanych 150 tys. Serbów. Dane te obejmowały lata 1941 – 1943.
Wspierając się ideologią armia ustaszy często dawała swoim ofiarom alternatywę w postaci przyjęcia katolicyzmu. Gdy następowała odmowa, ofiary były torturowane, a następnie mordowane
Podobne wypracowania do Ustasze chorwaccy i ich ideologia
- Ruch oporu w czasie II wojny światowej - Europejski ruch oporu w czasie II wojny światowej
- Październik 1984 - śmierć Jerzego Popiełuszki
- „Epos o Gilgameszu” i „Enuma Elisz” - kultura Mezopotamii
- Czerwoni Khmerzy - Ruch Czerwonych Khmerów
- Kształtowanie się narodów w Europie i ich wkład w historię oraz współistnienie i konflikty między państwami
- Piastowie śląscy - utracona szansa na zjednoczenie ziem polskich - opracowanie
- Jan Gutenberg - dzieła, wynalazki
- Bernard Montgomery - biografia. Ocena postaci
- Olga Boznańska - biografia, życiorys
- Normanowie - grupa etniczna, społeczeństwo, podboje. Opracowanie
- Hector Berlioz - biografia, życiorys
- Merowingowie - charakterystyka rządów
- Asyria - Państwo asyryjskie - Państwo średnioasyryjskie
- Kolonie brytyjskie w azji w XIX wieku - Indie
- James Watt - biografia, życiorys
- Sprawa Inflant w polityce Bałtyckiej w XVI i XVII w - wojny o panowanie nad Bałtykiem
- Śmierć Stalina i jej konsekwencje - opracowanie zagadnienia
- Henryk Wieniawski - biografia, życiorys
- Rola oświaty, kultury i nauki w integracji społeczeństwa polskiego w pierwszych latach niepodległości
- Wojna etiopsko-somalijska - Wojna o Ogaden