Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Asyria - Państwo asyryjskie - Państwo średnioasyryjskie

Państwo średnioasyryjskie trwało w latach 1375-1047 r. p.n.e. W obecnych czasach asyryjski król Eribaadad wszedł w sojusz z Hetytami i tym samym oderwał się od wpłwów państwa Mitanni. Państwo średnioasyryjskie znane jest przede wszystkim z kilku nazwisk królów - Assuruballit I, Salmanassar I i Tukultininurta I - wszyscy władcy prowadzili bezwzględną politykę podbójów, która zmierzała do dominacji na rejonach około asyryjskich.

Ludność podbitą zazwyczaj przesiedlano, rozbudowywano miast, na przykład Assur i Niniwa. Potęga państwa średnioasyryjskiego trwała długo, jednak w późniejszym okresie czasu ich interesom zagrozili Aramejczycy, którzy przetrwali upadek państwa Hetytów i próbowali swoich sił na terenach Asyrii. Państwo średnioasyryjskie odbudował Tigtlapilesar, który w latach 1112-1074 r. p.n.e. podbił sąsiadujące państewka m.in. Nairi i dotarł aż do Morza Czarnego. Dzięki swoim podbojom zmusił pozostałe państwa do płacenia haraczu i trybutu.

Niestety w wyniku długotrwałych i ciągłych wojen państwo średnioasyryjskie zaczęło tracić na znaczeniu, zwłaszcza w konflikcie z Aramejczykami, terytorium państwa kurczył się, aż w końcu zmienił całkowicie swe oblicze. Państwo średnioasyryjskie cechowały trzy rzecz- taktyka wojenna, prawo asyryjskie i gospodarka. W taktyce wojenne nowatorstwem były rydwany bojowe, w prawie - surowa kara i ostracyzm, gospodarka zdominowana została przez rolnictwo, które dzięki ulepszonym technikom (m.in. poprawa pługa, ogrodnictwo) rozwinęło się bardzo wysoko.

Podobne wypracowania do Asyria - Państwo asyryjskie - Państwo średnioasyryjskie