Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Piastowie śląscy - utracona szansa na zjednoczenie ziem polskich - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pochodzący w prostej linii od Władysława Wygnańca Piastowie śląscy w wieku XIII podejmowali działania na rzecz zjednoczenia kraju. Warto przyjrzeć się przede wszystkim próbom Henryka Brodatego i jego syna Henryka II Pobożnego, gdyż to oni najbliżsi byli osiągnięcia celu.

W czasach panowania Henryka Brodatego potencjał ekonomiczny i militarny Śląska znacznie wzrósł. Dobre stosunki władcy z możnowładztwem sprawiały, że Brodaty coraz śmielej myślał o realizacji ambitnych planów. Pierwszą przeszkodą, z jaką musiał się uporać, była władza biskupa wrocławskiego Wawrzyńca, który permanentnie ograniczał możliwość działań władcy. W spór ten włączyło się również papiestwo, jednak kompromisowa postawa Henryka nie była efektem nacisku, ale realistycznej oceny sytuacji. Był to bowiem czas, gdy władca śląski myślał już o objęciu tronu krakowskiego – konflikt z papieżem obróciłby jego plany w niwecz. Brodaty udzielił zgody na pewne przywileje dla biskupa, ale równocześnie nie zamierzał zmieniać zdania, co do tego, iż to on posiada władze zwierzchnią nad wszystkimi Ślązakami.
 
Marzenia o tronie Małopolski nie brały się znikąd. W roku 1210 stryj Brodatego i książę raciborski Mieszko Plątonogi wykorzystał zamieszanie...

Podobne wypracowania