Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ruch oporu w czasie II wojny światowej - Europejski ruch oporu w czasie II wojny światowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

II wojna światowa byłą konfliktem, który spowodował, że wielka część Europy w pewnym momencie znajdowała się pod okupacją niemiecką. Jednak nie oznaczało to, że podbite kraje oraz ludność, zamieszkująca te tereny, poddadzą się całkowicie woli okupanta. Niemożność prowadzenia normalnej walki doprowadziła do narodzin ruchu oporu. Jego zdaniem było zwalczanie wrogich oddziałów, ale także rządów oraz osób współpracujących z Niemcami.

W Europie ruch oporu najsilniej uwidocznił się w Polsce, która stworzyła całą strukturę państwa podziemnego. Było to dzieło wyjątkowe na skalę światową. Innymi państwami, w których bardzo aktywnie działał ruch oporu były: Jugosławia, Białoruś, Holandia i Francja. Każdy kraj okupowany przez hitlerowskie Niemcy wytworzył ten typ organizacji.

Francuski ruch oporu, zwany także „Ressistance”, skierowany był nie tylko przeciwko samym Niemcom. Jego działania uderzały także w kolaborujący rząd Vichy, na czele którego stała Pilippe Petain. Bardzo szybko całość francuskich organizacji podporządkowała się Charlesowi de Gaulle, który nie przyjął postanowień traktatu pokojowego miedzy Francją a Niemcami. Głównym zadaniem ruchu było dokonywanie dywersji na liniach wroga,...

Podobne wypracowania