Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Normanowie - grupa etniczna, społeczeństwo, podboje. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Termin „Normanowie” pochodzi z języka staronordyckiego i oznacza dosłownie „ludzi z północy”, a używany jest powszechnie do określenia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Półwyspu Skandynawskiego. W Europie stali się oni znani dzięki swojej wielkiej waleczności oraz ogromnej wartości bojowej swoich wojowników, a także ze względu na organizowane już od VII wyprawy łupieskie.

Normanowie etnicznie należeli do grupy German Północnych. Około IX w. podzielili się oni na cztery mniejsze grupy plemienne: panujących w środkowej i północnej części Półwyspu Skandynawskiego Szwedów, zamieszkujących cieśniny łączące Skandynawię z Europą oraz Jutlandię Duńczyków, Norwegów na zachodzie oraz spotykanych głównie na południu Skandynawii Gotów.

Ciężkie warunki klimatyczne oraz niekorzystne ukształtowanie pokrytego głównie przez rozległe pasma górskie i lasy Półwyspu Skandynawskiego sprawiły, że Normanowie z czasem zostali niejako zmuszeni do poszukiwania nowych terenów pod osadnictwo. Nie bez znaczenia był również wysoki przyrost naturalny oraz postępujące przeludnienie niewielkich i nielicznie nadających się do zwartego osadnictwa terenów...

Podobne wypracowania