Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Październik 1984 - śmierć Jerzego Popiełuszki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ksiądz Jerzy Popiełuszko to niewątpliwie postać wyjątkowa, która ze względu na swe zasługi oraz wstrząsające okoliczności śmierci, uważana jest za symbol walki z reżimem komunistycznym w ostatnim etapie jego istnienia.

Zaangażowanie Popiełuszki w sprawę „Solidarności” było szczególne. Swa działalność duszpasterską wśród ludzi pracy zaczął w roku 1980. Bardzo szybko dał się poznać, jako osoba niezłomna i serdeczna, przez co zjednał sobie sympatie szerokich mas robotników. W okresie stanu wojennego organizowane przez niego msze za ojczyznę gromadziły tłumy ludzi, którzy z niezwykłą uwagą wsłuchiwały się w zadziwiająco, jak na owe czasy, odważne kazania, traktujące głównie o wolności. Popiełuszko zajmował się również organizowaniem pomocy charytatywnej dla osób szykanowanych i prześladowanych.

Tego typu działania oraz rosnąca popularność młodego księdza była „solą w oku” komunistycznych władz. Partyjne media począwszy od roku 1983 nie ustawały wiec w atakach zarówno na niego, jak i na jego przełożonych. Oskarżenia dotyczyły różnych kwestii. Przekonywano, że Popiełuszko uprawia politykę, namawia do buntu, jest pseudopatriotą itd. Oprócz działalności mającej na celu zdyskredytowanie...

Podobne wypracowania