Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dekolonizacja Afryki po II wojnie światowej - przyczyny, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przyspieszenie procesu rozpadu imperiów kolonialnych przypadło na drugą połowę lat 50-tych i początek następnej dekady. Kolejne państwa Zachodu zrzekały się wówczas praw do politycznej kontroli państw afrykańskich licząc jednocześnie na zachowanie na tyle silnych wpływów, aby współpraca gospodarcza przynosiła duże zyski. Jak się wkrótce miało okazać dekolonizacja przyniosła więcej problemów niż przypuszczano. Kluczowym była kwestia niemożności zastąpienia struktur organizacyjnych, jakie do tej pory gwarantowane były przez państwa zachodnie. W efekcie państwa afrykańskie pogrążyły się w stagnacji, która z kolei przyniosła zaostrzenie się konfliktów, które przez dziesiątki lat były tłumione.

Kompletna destabilizacja, jaka zapanowała w państwach afrykańskich po uzyskaniu przez nie niepodległości posiadała szereg przyczyn. Do tych najważniejszych zaliczyć należy: zacofanie ekonomiczne, brak doświadczenia politycznego, skomplikowaną strukturę etniczną, wojny domowe, a także ingerencje państw zewnętrznych, które bez skrupułów wykorzystywały każdą słabość w celu zrobienia dobrych interesów. Na niewiele zdało się utworzenie Organizacji Jedności Afrykańskiej – instytucji, która miała...

Podobne wypracowania