Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz III przed koronacją w roku 1333

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władysław Łokietek z małżeństwa z Jadwigą Bolesławówną, księżniczką kaliską, dochował się najprawdopodobniej sześciorga dzieci. Jednak dwaj pierworodni jego synowie - Stefan i Władysław, nie dożyli osiągnięcia wieku sprawczego, przez co jedynym następcą tronu został najmłodszy potomek, Kazimierz III zwany później Wielkim.

Królewicz Kazimierz urodził się 30 kwietnia roku 1310 w Kowalu na Kujawach a imię otrzymał po dziadku, synu Konrada mazowieckiego. Źródła nie potwierdzają jednoznacznie szczegółów z wczesnego dzieciństwa i wychowania Kazimierza, ale pewnym jest, że spędził je na zamku wawelskim, prawdopodobnie pod opieką zaufanego dyplomaty królewskiego Spytka z Melsztyna oraz wybitnego intelektualisty Jarosława Bogorii ze Skotnik. W roku 1320 Władysław Łokietek nawiązał bliskie kontakty z królem węgierskim Karolem Robertem, które zaowocowały nawet zawarciem sojuszu pomiędzy oboma władcami, przypieczętowanego mariażem siostry Kazimierza - Elżbiety Łokietkówny z władcą Węgier. Dzięki temu młody królewicz mógł często przebywać na dworze w Budzie, gdzie po raz pierwszy otarł się o kodeksy dyplomatyczne, poznał nowoczesne metody rządzenia krajem oraz nabrał podstaw ogłady dworskiej.

Król...

Podobne wypracowania