Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Początki chrześcijaństwa - rozwój religii i pierwsi chrześcijanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tak, jak buddyzm czerpie z wielowiekowej tradycji hinduizmu, tak samo chrześcijaństwo wyrosło na gruncie judaizmu, będąc jego rozwinięciem i uzupełnieniem. Powstanie nowej religii wiąże się z życiem i nauczaniem Jezusa z Nazaretu, działającego najprawdopodobniej w pierwszej połowie I wieku naszej ery. W tym samym czasie Judeę i Galileę przemierzało co najmniej dziesięciu znanych i zapewne, o wiele więcej anonimowych dziś nauczycieli i proroków, otaczających się uczniami i naśladowcami. Jednak to nauka Jezusa przetrwała i rozwinęła się w jedną z trzech, obok judaizmu i islamu, wielkich religii monoteistycznych.

 Po męczeńskiej śmierci mistrza, jego uczniowie, szczególnie zaś wyznaczeni przez niego apostołowie, skupili się w pierwszą wspólnotę, nazywaną dziś judeochrześcjianami. Działali głównie w Jerozolimie, pod przewodnictwem św. Piotra, a później św. Jakuba. Głosili zbawienie przez czyny. Dobra należące do poszczególnych członków grupy uważano za wspólne. Kolejną, nieco późniejszą wspólnotą byli poganochrześcijanie, skupieni wokół św. Pawła z Tarsu. Ruch rozpoczął się w Antiochii i dzięki temu przetrwał antyżydowskie represje po nieudanym powstaniu przeciwko Rzymowi, w wyniku których...

Podobne wypracowania