Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Reformy Kazimierza Wielkiego - gospodarka i administracja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Państwo Kazimierza Wielkiego było klasycznym przykładem średniowiecznej monarchii stanowej, w której społeczeństwo samoistnie podzieliło się na: duchownych, rycerstwo (późniejszą szlachtę), mieszczaństwo oraz ludność chłopską. Polityka wewnętrzna syna Władysława Łokietka, ukierunkowana na rozwój rodzimej gospodarki i zakrojoną na szeroką skalę urbanizację, od samego początku opierała się na porozumieniu z mieszkańcami miast, dlatego też dążąc do wewnętrznego wzmocnienia państwa oraz ograniczenia niebezpiecznej jego zdaniem samowoli magnatów, Kazimierz Wielki starał się ograniczyć wpływ wielkich posiadaczy ziemskich na władzę w królestwie. Z tego powodu popadał także w częste konflikty z duchowieństwem, które planował całkowicie podporządkować państwu.


Za panowania Kazimierza Wielkiego znacząco zmalały kompetencje wojewodów, którzy z namiestników króla w danej prowincji stali się jedynie jej przedstawicielami u boku króla oraz kasztelanów, których kompetencje niemal w całości przejęte zostały przez starostów (z czasem urząd kasztelana stał się jedynie tytularny). Urząd starosty przeszczepiony został na grunt polski przez Wacława II. Starostowie dzięki reformom Kazimierza...

Podobne wypracowania