Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Chrobry - Portret Bolesława Chrobrego na podstawie „Kroniki” Galla Anonima

Z jakiego dzieła nasz naród może być najbardziej dumny? Na pewno znajdzie się kilka takich utworów. Najstarszy zabytek polszczyzny pisanej liczy tylko kilka słów: „daj ać ja pobrusze a ty pociwaj”. Pierwszym dłuższym zapisem, w którym zawierają się dzieje początków państwa polskiego, jest „Kronika” Galla Anonima. Niestety nie wiemy, jak miał na imię jej twórca; Gall to określenie mówiące o jego francuskich korzeniach. „Kronika” dotyczy wydarzeń historycznych (zapis urywa się na roku 1113), w którym zostaje przedstawiony pochwalny portret Bolesława Chrobrego, która Polski.

Gall podzielił „Kronikę” na trzy części. Każda z nich dedykowana jest jednemu z władców - największą rolę odgrywa w niej Bolesław Chrobry. Dzieje trzech wielkich postaci historycznych - Bolesława Chrobrego, Bolesława Śmiałego i Bolesława Krzywoustego - stanowią zasadniczą kanwę całego dzieła. Skupmy się jednak na portrecie Bolesława, który swój przydomek zawdzięczał szczodrości.

Dobry, do cna uczciwy, sprawiedliwy, miłosierny, dzielny i nieustraszony, pobożny i oddany wierze, ale również rozważny- to tylko niektóre wymieniane przez Galla cechy Chrobrego. 

Gall Anonim podkreślał czy wręcz wyniósł do rangi nadludzkich przymiotów niektóre z zalet tego władcy. Wśród nich są: miłość do poddanych, mądrość, sprawiedliwość i męstwo. Kronikarz nie omieszkał również wspomnieć o takich cechach, jak wyrozumiałość, umiejętność wybaczania win oraz kunszt rządzenia państwem.

Uwielbienie, jakie roztaczano później wokół Bolesława Chrobrego, to - w dużej mierze – zasługa zamysłu i realizacji dzieła Galla zwanego Anonimem.

Podobne wypracowania do Bolesław Chrobry - Portret Bolesława Chrobrego na podstawie „Kroniki” Galla Anonima