Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wielka Schizma Zachodnia - opracowanie, bilans

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Okres wielkiej schizmy zachodniej, trwającej od roku 1378 do roku 1417, w którym to równolegle panowało dwóch a od roku 1409 już trzech papieży, był jedynie odzwierciedleniem ogromnego kryzysu wartości i upadku moralności średniowiecznego Kościoła. Z biegiem czasu papiestwo odeszło niemal kontrastowo od ideałów głoszonych przez apostołów i pierwszych chrześcijan, stając się jedynie instytucją fiskalnego ucisku i teologicznych sporów.

Wielką schizmę zakończył wybór papieża Marcina V w roku 1417 podczas obrad soboru powszechnego w Konstancji. Dopiero po usunięciu przy pomocy wszelkich możliwych środków wszystkich trzech schizmatycznych papieży, możliwy był powrót papieża, kurii oraz kancelarii na należne sobie miejsce, czyli do Rzymu. Odzyskane zostało wówczas także większość terytorium Państwa Kościelnego, które w ostatnich latach stało się arena wewnętrznych rozgrywek i walk pomiędzy arystokratycznymi rodami rzymskimi.

W ciągu kilkudziesięciu lat trwania rozłamu w kościele zachodnim, wyraźnemu nasileniu uległy głosy, nawołujące ze wszech stron do przeprowadzenia gruntownych reform w Kościele oraz przywrócenia mu majestatu najwyższej instytucji religijnej. Wtedy to właśnie wzmożoną...

Podobne wypracowania