Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cyrenajka - przewaga włosko-niemiecka - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

10 czerwca 1940 r. Benito Mussolini ogłosił przystąpienie Włoch do wojny po stronie Niemiec. Udział wojsk włoskich w kampanii przeciwko Francji ograniczył się jednak do symbolicznych i niewiele znaczących walk w rejonie Alp, stąd wszystkie późniejsze roszczenia terytorialne kosztem pokonanych Francuzów (Korsyka, Tunezja) Hitler uznał za bezpodstawne. Jednak włoskie ambicje stworzenia niemal drugiego Imperium Rzymskiego w Afryce Północnej, rozciągającego się od Atlantyku po Półwysep Arabski doprowadziły do przeniesienia części walk frontu zachodniego podczas II wojny światowej do Afryki.

Konflikt włosko-brytyjski w Afryce rozpoczął się w lipcu 1940 r. od uderzenia wojsk gen. Guglielmo Nasiego stacjonujących w Abisynii, na sąsiadujący z nią od zachodu, będący pod kontrolą brytyjską, Sudan. Zdecydowana przewaga liczebna Włochów zmusiła Brytyjczyków do szybkiej kapitulacji. 13 września 1940 r. gen. Nasi przeprowadził włoskich żołnierzy przez granicę z Egiptem, chcąc podporządkować sobie ten niezwykle ważny strategicznie i gospodarczo kraj. Niedostateczne zaopatrzenie oraz błędy dowodzeniu doprowadziły do klęski egipskiej kampanii i całkowitego wyparcia wojsk włoskich z powrotem na teren dzisiejszej Libii – operacja Compass.

Kontrofensywa...

Podobne wypracowania