Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Wyszyński - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stefan Wyszyński, prymas Polski, urodził się w 1901 roku w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Od 1912 do 1915 roku uczęszczał do Gimnazjum Górskiego w Warszawie, po wybuchu I wojny światowej zmuszony był przenieść się do gimnazjum męskiego w Łomży. Od 1920 roku przez cztery lata był klerykiem Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. W 1924 roku przyjął święcenia kapłańskie, rok później rozpoczął studia na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które zakończył napisaniem doktoratu pod tytułem: „Prawa rodziny, Kościoła i państwa do szkoły”.

Był bardzo aktywnym duchownym. Od 1931 roku był wikariuszem w parafii w Przedczu, pełnił również funkcję redaktora naczelnego „Ateneum Kapłańskiego” wydawanego we Włocławku. Aktywnie udzielał się także w działalności oświatowej w związkach zawodowych. Po wybuchu II wojny światowej ukrywał się przed gestapo, działał w Armii Krajowej jako kapelan pod pseudonimem Radwan III. Po wojnie powrócił do Włocławka, w którym zaczął pełnić funkcję rektora odnowionego seminarium duchownego. W 1946 roku otrzymał święcenia biskupie. Po śmierci prymasa Augusta Hlondla i zabójstwie jego następcy Stanisława Kostki Łukowskiego Wyszyński został mianowany arcybiskupem...

Podobne wypracowania