Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Potop szwedzki - obrona Jasnej Góry przed Szwedami

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Od 18 listopada do 26 grudnia 1655 roku trwała obrona Jasnej Góry - wydarzenie, któremu kronikarze poświecili wiele zapisanych stron i które stało się jednoczące dla świadomości Polaków. Ten aspekt był nie do przecenienia, w momencie, gdy początek potopu był znaczony pasmem szwedzkich sukcesów - kapitulacja pod Ujściem, gdzie wojewoda poznański Krzysztof Opaliński ustąpił przed najeźdźcą, wraz z całym pospolitym ruszeniem, następnie Kiejdany i postawa Janusza Radziwiłła, w końcu wyjazd Jana Kazimierza na Śląsk oraz przymus kapitulacji Krakowa, którego w osamotnieniu bronił Stefan Czarniecki.

Wespazjan Kochowski, uczestnik walk ze Szwedami, stworzył pisemne opracowanie poświecone temu tematowi. Pisząc o obronie Jasnej Góry zauważał „cudowność” tego wydarzenia. Kule szwedzkie nie trafiały, a jeśli już okazywały się celne, nie wyrządzały większej szkody. Obrońcy sanktuarium rzadko bywali ranieni, powodując jednocześnie ogromne straty w szeregach wroga. Kochowski zwrócił uwagę również na to, że Szwedzi, zaślepieni żądzą zysku, zapomnieli o tym, że Jasnej Góry strzeże nie tylko mur obronny, ale również wyższa instancja - Bóg.

Pomijając duchowy aspekt, o którym rozpisywał...

Podobne wypracowania