Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

August II Mocny - panowanie, reformy, ocena

August II Mocny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

August II Mocny (1770 - 1733) nie zapisał się w dziejach Polski nazbyt dobrze - jego rządy charakteryzował chaos i trwające kłótnie wewnątrz kraju, w których to król był jedną ze stron konfliktu. Sam August II Mocny był postacią dość barwną, lubił podróże, łowiectwo, biesiady, był przystojny oraz charakteryzował się znaczną siłą fizyczną (stąd przydomek). Udało mu się zjednać przychylność części polskiej szlachty, która w roku 1697 wybrała go królem, szybko jednak żałując  wyboru. Przyzwyczajona do wręcz nieograniczonych swobód i możliwości przeciwstawienia się monarsze (i to prawnie gwarantowanej), teraz szlachta miałą króla, którego marzeniem było dostosować Polskę do standardów europejskich monarchii – liczących się w świecie, ale – i przede wszystkim – rządzonych mocną ręką władcy.

August, zapatrzony w Ludwika XIV, miał nadzieję na zaprowadzenie absolutyzmu w Rzeczpospolitej. Swoje panowanie rozpoczął wojną o Inflanty, przeciwko Szwecji, a u boku Rosji i Piotra I. Został pokonany, a Karol XII przeprowadził atak na Polskę. Szlachta podzieliła się na dwa obozy – stojący za królem oraz współdziałający z Karolem. Pod naciskiem tego ostatniego przeciwnicy Augusta...

Podobne wypracowania