Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Robert Schuman - ojciec Europy. Deklaracja Schumana - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Doświadczenie dwu wojen światowych, a w szczególności drugiej uświadomiły europejskim politykom i mężom stanu, jak ważne są wysiłki na rzecz budowania światowego pokoju i integracji. Dlatego też ponownie powrócono do idei zjednoczonej Europy.

Jako pierwszy zasygnalizował potrzebę integracji państw Winston Churchill, premier Wielkiej Brytanii, podczas wystąpienia w Zurychu w 1946 roku. Wysunął on wówczas pomysł stworzenia „Stanów Zjednoczonych Europy”. Z kolei Jean Monnet, ekonomista francuskiego pochodzenia, zaproponował metodę małych kroków, która polegałaby na stopniowym poszerzaniu współpracy na kolejne obszary, głównie natury gospodarczej, a na końcu dopiero – objęłaby kwestie polityczne. Poglądy Monneta nie były bez wpływu na wkrótce wysuniętą koncepcję Roberta Schumana, ministra spraw zagranicznych Francji. Na jednej z konferencji prasowych, 9 maja 1950 roku, Schuman zaprezentował plan współpracy Francji z Niemcami, głównie na polu gospodarki.

Domagał się on w nim zharmonizowania produkcji stali i wydobycia węgla we Francji i RFN. Jak stwierdził: „Rząd francuski proponuje umieszczenie całej francusko-niemieckiej produkcji węgla i stali pod zarządem wspólnej...

Podobne wypracowania