Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Xinjiang/ Sinkiang - historia. Problem Sinkiang - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sinciang (pełna nazwa to Region Autonomiczny Sinciang-Ujgur) to autonomiczny region w Republice Ludowej Chin. Autonomię tę uzyskał dopiero w 1955 r.

Należy wspomnieć, że charakterystyczna dla Sinciang jest duża mieszanka etniczna mieszkańców. Prowincję tę zamieszkują m.in.: Ujgurzy, Kazachowie, Chińczycy Han, Kirgizi, Tadżycy, Mongołowie i wielu innych.

W związku z tym, że prowincja Sinciang jest położona przy wielu granicach (sąsiaduje z Tybetem, Mongolią, Rosją, Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Afganistanem i Pakistanem oraz – pozostającą pod kontrolą Chin – częścią spornego z Pakistanem Kaszmiru), posiada stosunkowo niewiele mieszkańców. Co więcej – obejmuje aż 1/6 powierzchni Chin. Centralny rząd chiński na przykład od samego początku był niechętny samodzielności Sinciang.

Sinciang zostało włączone do Chin w połowie XVIII wieku w wyniku podboju Dżungarii. Sto lat później, w 1865 r., mieszkańcy Sinciang zbuntowali się przeciwko chińskiemu panowaniu – wybuchło powstanie, w czasie którego władza w Sinciang uniezależniła się od Chin. Władzę w prowincji sprawował wówczas Jakub Beg, który podpisał porozumienie z Rosjanami. W kolejnych latach Chinom udało się odzyskać utraconą prowincję. Sytuacja...

Podobne wypracowania