Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Korea - Konflikt koreański (1950) - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po klęsce Japonii w II wojnie światowej Półwysep Koreański został zajęty przez wojska amerykańskie, na południu, oraz armię radziecką – na północy. Zaostrzające się stosunki między USA i ZSRR nie pozwoliły na zrealizowanie idei stworzenia jednego państwa koreańskiego. Sytuacja stała się jeszcze bardziej napięta, gdy w maju 1948 roku w południowej Korei odbyły się wybory, a następnie ogłoszono (15 sierpnia 1948 roku) utworzenie Republiki Korei ze stolicą w Seulu. Głową państwa obrano Li Syngmana Rhee’ego.

Nie trzeba było długo czekać na reakcję północy – miesiąc później proklamowała powstanie Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRL-D) ze stolicą w Phenian. Na czele KRL-D stanął Kim Ir Sen. Podział Korei na dwa oddzielne i jednocześnie zwalczające się państwa stał się faktem. W niedługim czasie doszło do potyczek na granicy oddzielającej dwa państwa. Dążenia ekspansyjne Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej ujawniły się 25 czerwca 1950 roku, kiedy to jej wojska rozpoczęły atak na Republikę Korei. Data ta wyznacza początek wojny koreańskiej, która toczyła się do 1953 roku.

Agresja zmierzająca do szybkiego opanowania całego półwyspu od początku była aprobowana przez władze Związku Radzieckiego i...

Podobne wypracowania