Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Deklaracja Rady Jedności Narodowej - geneza, postanowienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Deklaracja Rady Jedności Narodowej – deklaracja programowa „O co walczy Naród Polski” została uchwalona 15 marca 1944 roku. Była ona rozwinięcie „Deklaracji porozumienia politycznego czterech stronnictw – stanowiących Krajową Reprezentację Polityczną”, którą wydali w sierpniu 1943 roku politycy największych stronnictw parlamentarnych Polski Podziemnej (Stronnictwa Pracy, Stronnictwa Narodowego, Polskiej Partii Socjalistycznej i Stronnictwa Ludowego). Stanowiła ona także w pewnym stopniu odpowiedź na manifest komunistów „O co walczymy”. 

Główne założenia deklaracji RJN dotyczyły kwestii ustrojowych, politycznych, społecznych i gospodarczych przyszłego państwa polskiego. W sprawie granic postulowała, by wschodnie obszary zachowane zostały zgodnie z traktatem ryskim. Na zachodzie i północy Polska miała poszerzyć swe terytorium o Prusy Wschodnie, włącznie z Gdańskiem, część Pomorza, ziemie między Notecią i Wartą oraz Śląsk Opolski. Ustrój polityczny miał być budowany na systemie demokracji parlamentarnej z silną władzą wykonawczą. Z kolei polityka zagraniczna opierać się miała na sojuszu z Wielką Brytanią, USA, Francją i Turcją, ponadto możliwa była współpraca z ZSRR,...

Podobne wypracowania