Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konferencja kairska - geneza, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nowa sytuacja po ataku III Rzeszy na ZSRR, który nastąpił 22 czerwca 1941 roku, zmieniała zupełnie układ sił w Europie i nie tylko. Od tego momentu zaczęto tworzyć wielką koalicję, w której za sojusznika uznano również ZSRR. 

Jednocześnie sytuacja wymagała, by wspólnie z koalicjantami dokładnie przeanalizować wydarzenia i ustalić konkretny plan działania. W tym właśnie celu na przestrzeni lat dochodziło do spotkań największych państw alianckich, które ustalały strategię wojenną, jak i wysuwały pewne zobowiązania co do ładu powojennego. Pierwszymi ważniejszymi były konferencje w Casablance, Waszyngtonie oraz Quebecu. 

Ważnym punktem współpracy była sprawa działań wojennych na Bliskim Wschodzie i na Pacyfiku. Zdobywająca kolejne terytoria Japonia stała się poważnym zagrożeniem dla interesów Wielkiej Brytanii w Indiach, Stanów Zjednoczonych na Pacyfiku, jak również i bezpośrednio zagrożonych Chin. Opłakane w skutkach mogło również być ewentualne połączenie się wojsk niemieckich i japońskich w rejonie Zatoki Perskiej, do którego dążyli sojusznicy. Wobec wspólnych interesów zdecydowano się razem ustalić priorytety w walce na tym froncie. Stany Zjednoczone i Wielka...

Podobne wypracowania