Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sekty - Medytacja Transcendentalna - opis, charakterystyka, założenia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Medytacją Transcendentalną nazywamy sektę założoną przez Mahes Prasad Warna. Sam założyciel twierdzi, że członkowie TM nie tworzą sekty religijnej, aczkolwiek istnieją wątpliwości ze względu na sposób edukacji nowych jednostek w grupie. Występuje tu wiele akcentów z religii hinduistycznej. Przykład stanowi wiara w bezosobowego boga, czyli energię obecną wszędzie i we wszystkim, zwaną "brahmanem". Jednakże kwestia religijności sekty nadal stanowi element kontrowersyjny.

Sekta ta powstała w pierwszej połowie XX wieku. Mahes poświęcił ponad dziesięć lat na zgłębianie praktyk medytacji pod opieką swojego mistrza, Brahmany Saraswatiego (przez zwolenników ruchu Medytacji Transcendentalnej jest on  czczony jako boskiego awatara Guru Deva). W 1959 roku Maharishi rozpoczął nauczanie innych na terenie ojczystych Indii, jednak nie odniósł większych sukcesów. Przeniósł się więc do Londynu i założył tam organizację, zwaną Międzynarodowym Towarzystwem Medytacji (International Mediatation Society). Dopiero od 1967 roku jego misja zaczęła przynosić konkretne efekty. Przyczyna takiego obrotu sytuacji leżała w nawiązaniu znajomości z Georgem Harrisonem, który wraz z całym zespołem The Beatles przechodził krótkotrwałą fascynację...

Podobne wypracowania