Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sekty - Medytacja Transcendentalna - opis, charakterystyka, założenia

Medytacją Transcendentalną nazywamy sektę założoną przez Mahes Prasad Warna. Sam założyciel twierdzi, że członkowie TM nie tworzą sekty religijnej, aczkolwiek istnieją wątpliwości ze względu na sposób edukacji nowych jednostek w grupie. Występuje tu wiele akcentów z religii hinduistycznej. Przykład stanowi wiara w bezosobowego boga, czyli energię obecną wszędzie i we wszystkim, zwaną "brahmanem". Jednakże kwestia religijności sekty nadal stanowi element kontrowersyjny.

Sekta ta powstała w pierwszej połowie XX wieku. Mahes poświęcił ponad dziesięć lat na zgłębianie praktyk medytacji pod opieką swojego mistrza, Brahmany Saraswatiego (przez zwolenników ruchu Medytacji Transcendentalnej jest on  czczony jako boskiego awatara Guru Deva). W 1959 roku Maharishi rozpoczął nauczanie innych na terenie ojczystych Indii, jednak nie odniósł większych sukcesów. Przeniósł się więc do Londynu i założył tam organizację, zwaną Międzynarodowym Towarzystwem Medytacji (International Mediatation Society). Dopiero od 1967 roku jego misja zaczęła przynosić konkretne efekty. Przyczyna takiego obrotu sytuacji leżała w nawiązaniu znajomości z Georgem Harrisonem, który wraz z całym zespołem The Beatles przechodził krótkotrwałą fascynację nauką Maharishiego. Z kolei do Polski ruch trafił w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Na początku funkcjonował przy Stowarzyszeniu Radiestetów w Warszawie, a od 1985 roku przy Polskim Towarzystwie Psychologicznym. Został zarejestrowany w 1989 roku. 

Mahes stworzył również dokument, zwany Wytycznymi Planu Światowego. Jego część stanowi skupienie się na rozwoju pełnych możliwości jednostki, podniesienie efektywności rządów, realizacja najwyższego ideału edukacji. Ponadto Wytyczne zawierają  w sobie założenia zbliżone do programu niejednej partii politycznej: rozwiązanie problemów łączących się z przestępczością, nadużywaniem narkotyków i wszelkimi postępkami niosącymi nieszczęście rodzinie człowieczej oraz zwiększenie wysiłków na rzecz wykorzystania środowiska w sposób najrozumniejszy.

Podobne wypracowania do Sekty - Medytacja Transcendentalna - opis, charakterystyka, założenia