Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pakt trzech mocarstw - geneza, postanowienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szybki rozwój sytuacji wojennej podczas II wojny światowej pociągał za sobą równie prędkie zmiany sojuszów, szczególnie w ostatniej fazie konfliktu. Pierwsze lata walk to przede wszystkim zwycięstwa wojsk hitlerowskich i opanowywanie przez III Rzeszę kolejnych terenów europejskich. 

Strategia niemiecka w początkowej fazie wojny w głównej mierze opierała się na przymierzu ze Związkiem Radzieckim i Włochami rządzonymi przez Benito Mussoliniego, z czasem zwrócono się również w stronę Japonii, która stała się sprzymierzeńcem Hitlera na Dalekim Wschodzie. Mimo zawartych porozumień, współpraca nie zawsze przebiegała bez zakłóceń i nieporozumień. W celu wzmocnienia sojuszu, a także rozgraniczenia strefy między państwami wchodzącymi w skład bloku, Niemcy postanowiły zwołać specjalną konferencję do Berlina. Minister spraw zagranicznych Rzeszy, Ribbentrop, powiadomił odpowiednich ministrów Włoch i Japonii, by zjawili się pod koniec września 1940 roku w Niemczech. 

Spotkanie odbyło się 27 września i zaowocowało podpisaniem trójstronnego paktu niemiecko-włosko-japońskiego, zwanego Paktem Trzech. Dokument ten zawierał ustalenia co do podziału stref wpływów między...

Podobne wypracowania