Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Izrael - partie polityczne - Likud, Herut. Omówienie działalności partii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Początek lat 20. XX wieku wiąże się z narodzinami rewizjonizmu syjonistycznego, któremu w pierwszej fazie przewodził Władymir Zeev Żabotyński. Następnie tradycje te podjęła partia Herut, na czele z Menachem Beginem. Przedstawiciele tego ugrupowania opowiadali się za utworzeniem państwa izraelskiego na terytorium tzw. Wielkiego Izraela, a także wysiedlenia zamieszkujących na tym obszarze Arabów. Losy partii Herut łączą się dość wyraźnie z historią kolejnej z bardzo ważnych frakcji, mowa tu o partii Likud.

Została ona założona w 1973 roku, tuż przed wyborami do ósmego Knesetu. W skład jej weszły dwa stronnictwa partii – Gahal (składające się z Gush, Herut i Librralism) oraz Laam (Wolne Centrum połączone z Listą Narodową i Ruchem na Rzecz Wielkiego Izraela). Likud jest partią centroprawicową, popierającą ruch syjonistyczny Izraelczyków.

Na przestrzeni lat nieznacznie zmieniały się zapatrywania jej liderów na politykę względem narodów arabskich, wobec czego na tym tle niejednokrotnie dochodziło do zgrzytów. Zapatrywania członków partii na kwestie gospodarcze sytuują się głównie w granicach poparcia dla zasad wolnego rynku, jednak częstokroć deklaracje liberalizujące w praktyce ustępują strategii umiarkowanie...

Podobne wypracowania