Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Meksyk - wojna domowa w Meksyku - geneza, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Od końca lat 70-tych XIX wieku w Meksyku w wyniku przewrotu władzę dyktatorską objął Porfirio Diaz. Formalnie ogłosił się prezydentem, jednak faktycznie sprawował rządy w sposób autokratyczny. Okres jego długoletniego panowania to przede wszystkim czas procesu modernizacji Meksyku, przeprowadzonej jednak kosztem niższych klas społeczeństwa i przy praktycznej monopolizacji przemysłu i rolnictwa przez grupę najbogatszych obywateli. 

Takie działania prezydenta budziły coraz większy protest wśród najbiedniejszych, którzy częstokroć tracili ziemię na korzyść wielkich właścicieli ziemskich i przemysłowych. Swoje niezadowolenie zaczęły wyrażać także grupy Indian i Metysów, które były poszkodowane w największym stopniu. Na początku nowego stulecia rozpoczęła się w prasie kampania przeciwko dyktaturze Diaza, nazywanej często porfiriatem. Próba stłumienia krytyki nie udała się, a sytuacja w kraju z biegiem lat stawała się coraz bardziej napięta, szczególnie, iż obok bogacenia się wielkich obszarników kosztem słabszych duże wpływy zaczęły uzyskiwać w państwie także koncerny amerykańskie. Porfirio Diaz starał się zniwelować skutki wzburzenia – postanowił, iż do wyborów prezydenckich w 1910 roku dopuści kandydata...

Podobne wypracowania