Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Wojciechowski - charakterystyka prezydentury Stanisława Wojciechowskiego. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Wojciechowski był polskim politykiem i działaczem społecznym, jako drugi (po śmierci Gabriela Narutowicza) piastował urząd Prezydenta II Rzeczpospolitej Polski.

Stanisław Wojciechowski urodził się w 1869 r. w Kaliszu. Już we wczesnej młodości angażował się w działalność społeczną i polityczną – był członkiem Związku Młodzieży Polskiej „Zet”, także działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej, również w Związku Zagranicznych Socjalistów Polskich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, sprawował funkcje ministra spraw wewnętrznych.

Śmierć w zamachu prezydenta Gabriela Narutowicza 16 grudnia 1922 r. spowodowała konieczność wyboru kolejnego Prezydenta Polski – Stanisław Wojciechowski zdecydował się kandydować (warto dodać, że w poprzednich wyborach Stanisław Wojciechowski otrzymał niewielkie poparcie Zgromadzenia Narodowego). W wyniku dyskusji między partiami, w czasie wyborów prezydenta 20 grudnia 1922 r. w pierwszej turze wybrano S. Wojciechowskiego (jego kontrkandydatami byli m.in. Władysław Sikorski i Kazimierz Morawski). Tego samego dnia wieczorem Wojciechowski złożył przysięgę prezydencką.

W czasie swojej prezydentury Wojciechowski starał się utrzymywać dobre stosunki z Józefem Piłsudskim, który...

Podobne wypracowania