Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna domowa w Finlandii - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Destabilizacja państwa rosyjskiego, jaka nastąpiła po wszczęciu rewolucji lutowej i październikowej 1917 roku, miała znaczny wpływ na wydarzenia w Wielkim Księstwie Finlandii. Strona fińska postanowiła wykorzystać osłabienie państwa zwierzchniego i 6 grudnia 1917 roku proklamowała niepodległość Finlandii. Aktu tego dokonał Senat na czele z Pehrem Evindem Svinhufvudem, a poparła go zdecydowana większość społeczeństwa. 

Szybko pojawił się problem, kto ma przystąpić do uformowania nowego rządu i powołania pozostałych instytucji państwowych kierujących polityką nowo powstałego kraju. Na tym tle doszło do konfliktu między ugrupowaniem konserwatystów i przedstawicielami lewicowego ruchu robotniczego. Wkrótce rywalizacja przerodziła się w wojnę domową. 

Na początku 1918 roku zwolennicy obu stron zapoczątkowali proces tworzenia własnych oddziałów, które nazwano Białą i Czerwoną Gwardią. Formacje konserwatystów w większości tworzyli mający duże doświadczenie bojowe fińscy jegrzy z 27 Królewskiego Pruskiego Batalionu Jegrów. Kontrolowali przede wszystkim tereny położone na południu kraju, prowincję Viipuri oraz część rejonu Ostrobothnia. 

Na czele sił Białych (valkoiset) stanął dawny carski gen. Carl...

Podobne wypracowania