Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Trochę wiedzy oddala od Boga. Dużo wiedzy sprowadza do Niego z powrotem” - zinterpretuj i uzasadnij słowa Ludwika Pasteura

Ludwik Pasteur to francuski chemik, który miał bardzo duży udział w rozwoju nauk przyrodniczych. Był on niezwykłym naukowcem. Naukowiec ten, osoba kierująca się w życiu empiryzmem, rozumem, poświęcająca życie dla dziedzin najbliższych życiu doczesnemu wypowiedziała znamienite słowa: „Trochę wiedzy oddala od Boga. Dużo wiedzy sprowadza do Niego z powrotem”. Teza postawiona przez Pasteura jest o tyle ważna, że wyraża postawę, na której opiera się prawda chrześcijańska, a którą również sformułował Jan Paweł II.

Bowiem tak właśnie jest – wiedza, która jest jedynie cząstkowa, niepełna, to wiedza, która rości sobie prawo do tego, by widzieć świat jedynie w jego postaci materialnej. Jeśli człowiek posiądzie jedynie jakiś skrawek poznania rozumowego, zjawiska i rzeczy tylko w pewnym stopniu będą dla niego zrozumiałe, nie pojmie, że przyczyną wszystkiego jest Bóg, ale właśnie nabierze przekonania, że Boga nie ma. Skupiając się jedynie na pewnych obszarach wiedzy, można dojść do wniosku, że jest to jedyne, na czym opiera się świat. Liczą się wówczas prawa istniejące tu i teraz oraz ich przytłaczająca wyrazistość. Wówczas wniosek, że to Bóg jest siłą sprawczą świata, wydaje się niedorzeczny.

Ale jeżeli pogłębianie wiedzy doprowadzi do poznania jak największych jej zasobów, wtedy zaczyna się myśleć zupełnie inaczej. Ponieważ im bardziej rozum zaczyna zagłębiać się w ogrom wiedzy, tym bardziej zaczyna wtedy dochodzić do głosu również wiara, która bez rozumu i jego możliwości nie może funkcjonować poprawnie. Człowiek zapoznający się z niesamowitością zjawisk i niesłychanym bogactwem złożonych procesów materii, dochodzi do wniosku, że tak wielkie dzieło nie może być samoistne, że musi istnieć pierwotna jego przyczyna. Wtedy też dojrzewa on do myśli, że to Bóg jest tą Przyczyną i że to jego wola stworzyła, a teraz rządzi, wszystkim.

Wiedza i wiara muszą być jednością, gdy pragnie się prawdy, zamiast iluzji. Jeśli posiądziemy dużą wiedzę na temat świata i jego niewyjaśnionych tajemnic, wtedy obecność Boga stanie się oczywistością – czymś, bez czego nie można by mówić o świecie.

Podobne wypracowania do „Trochę wiedzy oddala od Boga. Dużo wiedzy sprowadza do Niego z powrotem” - zinterpretuj i uzasadnij słowa Ludwika Pasteura