Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Trochę wiedzy oddala od Boga. Dużo wiedzy sprowadza do Niego z powrotem” - zinterpretuj i uzasadnij słowa Ludwika Pasteura

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ludwik Pasteur to francuski chemik, który miał bardzo duży udział w rozwoju nauk przyrodniczych. Był on niezwykłym naukowcem. Naukowiec ten, osoba kierująca się w życiu empiryzmem, rozumem, poświęcająca życie dla dziedzin najbliższych życiu doczesnemu wypowiedziała znamienite słowa: „Trochę wiedzy oddala od Boga. Dużo wiedzy sprowadza do Niego z powrotem”. Teza postawiona przez Pasteura jest o tyle ważna, że wyraża postawę, na której opiera się prawda chrześcijańska, a którą również sformułował Jan Paweł II.

Bowiem tak właśnie jest – wiedza, która jest jedynie cząstkowa, niepełna, to wiedza, która rości sobie prawo do tego, by widzieć świat jedynie w jego postaci materialnej. Jeśli człowiek posiądzie jedynie jakiś skrawek poznania rozumowego, zjawiska i rzeczy tylko w pewnym stopniu będą dla niego zrozumiałe, nie pojmie, że przyczyną wszystkiego jest Bóg, ale właśnie nabierze przekonania, że Boga nie ma. Skupiając się jedynie na pewnych obszarach wiedzy, można dojść do wniosku, że jest to jedyne, na czym opiera się świat. Liczą się wówczas prawa istniejące tu i teraz oraz ich przytłaczająca wyrazistość. Wówczas wniosek, że to Bóg jest siłą sprawczą świata, wydaje się niedorzeczny.

Ale...

Podobne wypracowania