Japonia - wojna domowa w Japonii - przyczyny, przebieg, skutki
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Wiek XIX przyniósł w Japonii gwałtowne zmiany gospodarcze i polityczne, a to głównie za sprawą wmieszania się w sprawy japońskie państw zachodnich, które zainteresowały się poszerzaniem swoich wpływów na obszarze Dalekiego Wschodu.
II połowa tegoż stulecia to czas „otwierania się” Japonii na wpływy obcych państw. Na tym tle dochodziło do nieporozumień wewnętrznych, bowiem część wyraźnie przeciwstawiała się ingerencji sił zagranicznych w kwestie gospodarki, polityki i kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Kres izolacjonizmowi położyły umowy z rządami m.in. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rosji i Holandii, które dokonały „otwarcia” Japonii na te państwa i zezwalały tym ostatnim na ingerencję w jej sprawy. To wzbudziło niepokój opozycji, która znacznie się zaktywizowała w tym okresie. Polityka ugodowości wobec obcych mocarstw rządzącego wówczas rodu Tokugawów stała się przedmiotem zaciętej krytyki ze strony części samurajów.
Szogunat był zagrożony. Grupa wojowników, która rekrutowała się głównie z rejonów Satsumy, Choshu, Tosa i Hizen, dążyła do obalenia szoguna i przywrócenia w państwie realnej władzy cesarzowi. W 1966 roku wszczęli oni bunt, który szybko przerodził się w wojnę domową i miał przynieść diametralne zmiany w Japonii. W szeregach rewolucjonistów największą rolę odgrywali Ito Hirobumi i Saigo Takamori.
Rebelianci w krótkim czasie zdołali doprowadzić do rezygnacji z władzy ostatniego szoguna Yoshinabu. 13 lutego 1867 roku rządy w kraju objął szesnastoletni cesarz Mutsuhito. W krótkim czasie po przekazaniu mu władzy obalony szogun podjął się próby odzyskania panowania, jednak zamach stanu nie powiódł się i musiał on definitywnie zrezygnować z pretensji do rządzenia państwem. Po ostatecznym rozprawieniu się z szogunatem umocniono pozycję cesarza. Niebawem (6 kwietnia 1868 roku) ustanowiono tzw. Przysięgę Cesarską, zgodnie z którą zlikwidowano urząd szoguna, dokonała się restauracja Meiji, a Japonia stała się krajem otwartym. Zmiany w kraju objęły niemal wszystkie dziedziny życia i miały w przyszłości zupełnie odmienić oblicze Japonii. Władza została podzielona zgodnie z główną zasadą Monteskiusza na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, które pełnił Dajokan. Obalenie szogunatu (1866–1868) w wyniku wojny domowej przyniosło kres także całej epoce w dziejach Japonii, okresowi Edo, który trwał od 1608 roku i był czasem dominacji szogunów oraz izolacjonizmu Kraju Kwitnącej Wiśni. Era Meiji trwała do 1912 roku.
Podobne wypracowania do Japonia - wojna domowa w Japonii - przyczyny, przebieg, skutki
- Konferencja kairska - geneza, przebieg, skutki
- Deklaracja - deklaracja kairska - postanowienia, opracowanie
- Deklaracja - deklaracja moskiewska - geneza, postanowienia, opracowanie
- Wojna domowa w Finlandii - opracowanie
- Xinjiang/ Sinkiang - historia. Problem Sinkiang - opracowanie
- Mk 7, 24-40 - streszczenie, interpretacja. Komentarz do Pisma Świetego
- Deklaracja Rady Jedności Narodowej - geneza, postanowienia
- Izrael - partie polityczne - Likud, Herut. Omówienie działalności partii
- Korea - Konflikt koreański (1950) - przyczyny, przebieg, skutki
- Meksyk - wojna domowa w Meksyku - geneza, przebieg, skutki
- „Trochę wiedzy oddala od Boga. Dużo wiedzy sprowadza do Niego z powrotem” - zinterpretuj i uzasadnij słowa Ludwika Pasteura
- Daklaracje paryskie - Deklaracja paryska 1856, 2005, 1983
- Robert Schuman - ojciec Europy. Deklaracja Schumana - opracowanie
- Deklaracje - Deklaracja z Toledo (2010) - geneza, postanowienia
- Kambodża - wojna domowa w Kambodży (1970-1975) - opracowanie
- Rada Europejska - geneza. Deklaracja londyńska (1977)
- Powstanie ONZ. Deklaracja londyńska (1941) - geneza, postanowienia
- Mandat Palestyny - Wojna domowa w Palestynie (1947-1948) - opracowanie
- Powstanie krakowskie - przyczyny, przebieg, skutki i przywódcy
- Bitwa o Maltę - II wojna światowa