Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Japonia - wojna domowa w Japonii - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiek XIX przyniósł w Japonii gwałtowne zmiany gospodarcze i polityczne, a to głównie za sprawą wmieszania się w sprawy japońskie państw zachodnich, które zainteresowały się poszerzaniem swoich wpływów na obszarze Dalekiego Wschodu. 

II połowa tegoż stulecia to czas „otwierania się” Japonii na wpływy obcych państw. Na tym tle dochodziło do nieporozumień wewnętrznych, bowiem część wyraźnie przeciwstawiała się ingerencji sił zagranicznych w kwestie gospodarki, polityki i kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Kres izolacjonizmowi położyły umowy z rządami m.in. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rosji i Holandii, które dokonały „otwarcia” Japonii na te państwa i zezwalały tym ostatnim na ingerencję w jej sprawy. To wzbudziło niepokój opozycji, która znacznie się zaktywizowała w tym okresie. Polityka ugodowości wobec obcych mocarstw rządzącego wówczas rodu Tokugawów stała się przedmiotem zaciętej krytyki ze strony części samurajów. 

Szogunat był zagrożony. Grupa wojowników, która rekrutowała się głównie z rejonów Satsumy, Choshu, Tosa i Hizen, dążyła do obalenia szoguna i przywrócenia w państwie realnej władzy cesarzowi....

Podobne wypracowania