Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bitwa o Maltę - II wojna światowa

bitwy, opracowanie, II wojna światowa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Od momentu rozpoczęcia działań wojennych na froncie północno-afrykańskim alianci usiłowali przejąć kontrolę nad szlakami handlowymi w basenie Morza Śródziemnego, aby utrudnić państwom Osi aprowizację swoich wojsk w Afryce. Ze względu na swoje korzystne położenie oraz posiadanie nowoczesnych baz lotniczych, Malta stała się w latach 1941-1942 kluczowym dla dalszych losów wojny w basenie Morza Śródziemnego punktem, nad którym kontrolę starało się przejąć lotnictwo niemieckie.

Malta od kongresu wiedeńskiego w 1815 r. znajdowała się pod kontrolą brytyjską. W momencie wybuchu wojny nie stacjonowały na niej praktycznie żadne wojska poza kilkoma przestarzałymi, jak na ówczesne standardy, samolotami typu Gloster Gladiator. 11 czerwca 1941 r. włoskie lotnictwo zaatakowało wyspę. Jednak heroiczna obrona trzech zdolnych do walki dwupłatowców brytyjskich uniemożliwiła Włochom zdobycie dominacji w powietrzu. Kompromitująca postawa lotnictwa włoskiego - trzy Gladiatory strąciły w sumie ponad 30 dużo nowocześniejszych wrogich samolotów - zdecydowała o uzupełnieniu inwazyjnych sił włoskich o dodatkowe eskadry myśliwców towarzyszących bombowcom, ale przybycie na wyspę czterech zmierzających docelowo do Afryki brytyjskich nowoczesnych...

Podobne wypracowania