Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chrystianizacja Europy

Chrystianizacja Europy, za względu na przemiany dokonujące się na kontynencie (migracje ludów, tworzenie się zrębów państwowości), była procesem długotrwałym. Za punkt przełomowy całego średniowiecza uznawany jest moment, w którym król Chlodwig z dynastii Merowingów przeszedł na chrześcijaństwo (496 rok). Do tego momentu bowiem zabiegi chrystianizacyjne miały głównie charakter lokalny i zależne były w dużym stopniu od działalności biskupów (prozelityzm - nawracanie na własną wiarę).

Nowy Kościół Zachodu miał niejednorodne oblicze, nie tylko ze względu na ówczesny synkretyzm religijny. Z jednej strony, hierarchowie kościelni dążyli do umacniania swej władzy również na sferę świecką poprzez angażowania się w politykę. Z drugiej strony, oficjalną reguła Kościoła jako takiego było wyrzeczenie się świata doczesnego, które miało objawiać się w formie kultury na wskroś kontemplacyjnej (średniowieczne zakony).

Na Zachodzie Europy powstało przynajmniej kilka kościołów krajowych. Miejsce kluczowe, ze względu na terytorium państwa jaki reprezentował, zajmował Kościół frankijski. To właśnie w państwie Karola Wielkiego zrodziła się idea, wedle której państwo nie może istnieć bez Boga....

Podobne wypracowania